^Powrót na górę

  • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
    Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
  • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
    Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
  • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
    Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
  • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
    .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
  • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
    Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_akcje_DSC05470.jpeg „Światło w człowieku rozpromienia wszystkich wokół” – twierdzi, cytując słowa Alberta Schweitzera, Paulina Pernat prezes klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Studenckie serca”. Klub działa od 15 grudnia 2011 r. przy Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.

 

7 maja 2014 r. z inicjatywy tego klubu, działającego przy Instytucie Ekonomii i Zarządzania PWST-E w Jarosławiu, przeprowadzona została III już akcja krwiodawstwa pod hasłem: „Oddaj krew – uratuj życie". Akcję poboru krwi, w przystosowanej specjalnie do tego celu sali, sprawnie obsługiwała ekipa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Rzeszowa.

Pierwszy krew oddał Paweł Ryznar z Jarosławia. Było to jego 40 oddanie. Ma na swoim koncie dokładnie 18 litrów „Mój ojciec oddawał, a trzech braci nadal kontynuuje swoją przygodę z krwiodawstwem. Przykład wyniosłem z domu” – mówi. Po chwili dodaje: „Oddawanie krwi mi nie szkodzi. Dzielę się tym bezcennym darem, by pomagać innym ludziom”. Jerzy Mazur z Przemyśla też jest już Zasłużonym HDK. Oddał ponad 14 litrów tego życiodajnego płynu.. „Kiedyś byłem w trudnej sytuacji życiowej. Rozmawiałem z pewnym krwiodawcą. Opowiedział mi o tej działalności. Na zakończenie stwierdził: ty też możesz komuś pomóc! Po przemyśleniu tematu zdecydowałem się” – wyznaje Jerzy. Kontynuując mówi: „Dzięki temu, że pomagam czuję się lepszym człowiekiem. Uważam, że każdy kto może, powinien w ten sposób pomagać”.

b_150_100_16777215_00_images_akcje_DSC05482.jpegPodczas tej akcji pierwszy raz podzielili się cząstką siebie studenci PWST-E, m.in. Karolina Panek – II rok zarządzania, Diana Puk – I rok pielęgniarstwa. Zgodnie twierdzą, że warto pomagać potrzebującym. Karolina zachęca, aby brać z niej przykład. Diana dodaje, że zawsze chciała oddać krew, ale… za mało ważyła. Teraz podejście zakończyła powodzeniem. Jest zarejestrowana jako potencjalny dawca szpiku kostnego i nosi „Oświadczenie woli”. „Jedna chwila z naszego życia może pomóc innym. Kiedyś i my możemy potrzebować takiej pomocy” – zauważa. Również pierwszy raz krew oddali Krzysztof Kłos z Piwody - student I roku filologii angielskiej, Jakub Masełek z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu. „Zawsze marzyłem, żeby oddawać krew. To marzenie zostało zrealizowane” – stwierdza Krzysztof. Po czym dodaje: „Większa jest radość z dawania, niż z brania. Żyjemy nie tylko po to, by brać. Ważne są czekolady, ale najważniejsze to, że ratujemy życie”. Jakub, potencjalny dawca szpiku noszący „Oświadczenie woli”, również zadowolony jest z pysznych czekolad. „Ważna jest satysfakcja z tego, co robimy” – mówi. Kolejny raz podzielili się tym, niczym nie zastąpionym lekiem, Agnieszka Potoczna – II rok zarządzania, Józefa Przypłata – kierunek pedagogika, Mateusz Kurpiel pracownik produkcyjny. Twierdzą, że nawet będąc na zakupach, można na chwilę przyjść tutaj i… zrobić coś dobrego. W akcji uczestniczyli także stali dawcy, np. Wacław Bukowy, Andrzej Płatek, czy sekretarka pani Monika Dudek. Zgodnie twierdzą, że warto pomagać innym, bo to nic nie kosztuje, a sprawia radość i daje satysfakcję.

Każda chętna osoba, która oddała krew dzieliła się czekoladami, które otrzymała po donacji. Pudełko z napisem: „Czekolada dla dzieciaka” ustawione na stoliku, tuż przy wejściu do sali W 10 zwracało uwagę dawców. Słowa zachęty kierowane przez organizatorów akcji do krwiodawców, opuszczających salę, przyczyniły się do zebrania 70 czekolad! Zostały one przekazane dzieciom z Domu Dziecka nr 1 w Jarosławiu przez członków klubu HDK PCK „Studenckie serca”.

b_150_100_16777215_00_images_akcje_DSC05500.jpegJako wolontariusz PCK z radością patrzyłem na tak super zorganizowaną akcję. Przed salą organizatorzy – studenci reprezentujący obecny Zarząd klubu, tj. prezes Paulina Pernat, wiceprezes Katarzyna Strawa, sekretarz Ewa Sereda oraz członkowie: Patryk Bukowy, Anna Pokrywka, Sylwana Kuryło i Marta Pieczonka wręczali czyste druki kwestionariuszy oraz oświadczeń krwiodawcom. Ponadto, młodzi ludzie pod adresem każdego, kto oddał krew, kierowali piękne, aczkolwiek dzisiaj bardzo zapominane słowo – dziękuję! Niektórzy otrzymali nawet pisemne podziękowanie za piękną postawę. Z przyjemnością rejestrowałem fakt, widocznego wzruszenia na twarzach osób opuszczających salę W 10 z przekonaniem, że zrobiły coś dobrego dla bliźniego, oraz, płonący w oczach płomyk szczęścia z powodu miłych słów wdzięczności, wypowiadanych przez organizatorów. Każdy chętny otrzymał także czysty druk „Oświadczenia woli” z prośbą o przemyślenie tematu.

„Nasz klub zorganizował już trzecią akcję krwiodawstwa. Jestem szczęśliwa, że mogę kierować pracami klubu. To ogromna radość, móc dzielić się sobą dla innych. Dziękuję wszystkim za dzisiejszy dar krwi” – powiedziała prezes Pernat.

Studentki ze „Studenckich serc” były wspierane przez Zdzisława Wójcika – wiceprezesa Oddziału Rejonowego PCK w Jarosławiu, wieloletniego prezesa klubu HDK PCK „Płomyk” działającego od 27 lat przy przemyskiej Straży Pożarnej. Z. Wójcik, podczas kontaktów z dawcami prezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, „Oświadczenie woli” oraz Kartę I.C.E. przekazując zainteresowanym do wglądu wymienione własne dokumenty. Zasygnalizował także temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz zaprosił wszystkie zainteresowane osoby, pragnące dowiedzieć się więcej, na www.szpik.info Zaznaczył, że rok 2014 jest rokiem jubileuszu 95-lecia PCK. Poinformował, że od 22 maja 1999 r. patronem krwiodawców jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Zaprosił dawców na www.pck.org.pl , www.dawcomwdarze.pl oraz na www.pckjaroslaw.info , a także na XIII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 6 września 2014 r.

Osoby, które z różnych przyczyn nie mogły oddać krwi podczas tej akcji, organizatorzy wraz z wiceprezesem Wójcikiem zachęcali, by uczyniły to w jak najkrótszym terminie wraz z członkami klubu w czasie wyjazdu do punktu poboru krwi w Przemyślu lub RCKK w Rzeszowie.

b_150_100_16777215_00_images_akcje_DSC05519.jpegNa czele nowego Zarządu klubu stanęła Sylwana Kuryło, która ma spore doświadczenie w krwiodawstwie i oczywiście systematycznie oddaje ten życiodajny płyn. Zarząd klubu już planuje podobną akcję w przyszłym roku, właśnie w okresie letnim, gdyż wówczas najczęściej dochodzi do wypadków drogowych czy podczas prac polowych, a tym samym najbardziej brakuje krwi.

Opiekunem i równocześnie członkiem klubu HDK PCK jest dr Tatiana Kożak-Siara, opiekun SKN „Kapitał", funkcjonującego w Instytucie Ekonomii i Zarządzania PWST-E. Założenie klubu skupiającego krwiodawców poprzedziło spotkanie Zdzisława Wójcika z wykładowcami i studentami, podczas którego przybliżył im zagadnienia związane z krwiodawstwem i krwiolecznictwem. Na początek października br zaplanowane zostało spotkanie nt. dawstwa krwi, organów i szpiku z nowymi studentami

„Jako pełniąca funkcję prezesa klubu i zarazem kończąca tę kadencję, w imieniu Zarządu klubu serdecznie dziękuję dyrektorowi Instytutu Ekonomii i Zarządzania dr inż. Ryszardowi Pukale oraz kanclerzowi mgr Robertowi Wiśniewskiemu. Bez aprobaty Dyrekcji żadna akcja nie miałaby miejsca. Dziękuję również za konsultacje z wicedyrektor dr Jolantą Wojtowicz – Żygadło” - powiedziała Paulina Pernat, która teraz kończy edukację na tej uczelni.

„Wyrazy wdzięczności kieruję pod adresem opiekun klubu dr Tatiany Kożak-Siary za wspieranie akcji, wszelką pomoc, motywowanie do jeszcze aktywniejszego działania, a przede wszystkim za dobre serce. Dziękuję także mgr Magdalenie Bojarskiej, rzecznikowi prasowemu PWST-E w Jarosławiu za propagowanie działalności naszego klubu oraz organizowanych akcji. Dziękuję również swoim koleżankom i kolegom z Zarządu klubu. Bez waszej pomocy to wszystko nie byłoby tak wspaniałe” – stwierdziła Paulina.

Rektor PWST-E prof. nadz. dr hab. W. Wierzbieniec może być dumny z takiej postawy i zaangażowania studentów tej uczelni w to wielkie i bezcenne dzieło.

b_150_100_16777215_00_images_akcje_DSC05533.jpeg„Wam Drodzy Dawcy składam wyrazy uznania i szacunku oraz wdzięczności za każde oddane 450 ml drogocennego płynu życia. Dzięki Wam udało się nam łącznie w czasie tych trzech akcji zebrać 46 000 ml krwi! Blisko 50 litrów krwi, które przyczyniły się do uratowania ludzkiego życia!

Dziękuje panu Zdzisławowi Wójcikowi za dzielenie się doświadczeniem oraz dobre rady. Dziękuję wszystkim osobom, które wspierały inicjatywy klubu HDK PCK „Studenckie serca”. Z całego serca dziękuję za ten rok współpracy” – zakończyła podziękowania prezes Paulina Pernat.

W imieniu OR PCK w Jarosławiu dziękuję Paulinie za ogromne zaangażowanie w sprawy związane z honorowym krwiodawstwem.

Zdjęcia z akcji

Tekst Zdzisław Wójcik

Zdjęcia Sylwana Kuryło, Patryk Bukowy, Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu