^Powrót na górę

  • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
    Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
  • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
    Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
  • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
    Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
  • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
    .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
  • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
    Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_akcje_DSC03802.jpeg Jeśli jesteś w stanie sprawić, że ktoś będzie szczęśliwy… zrób to! Świat coraz bardziej tego potrzebuje.

Doskonale o tym wiedzą wspaniali ludzie z Jarosławia i okolic. Zespół Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólno- kształcących w tym mieście ma już za sobą siódmą akcję krwiodawstwa.

 Tym razem organizatorem była pani Hanna Wojciechowska-Kiwior ucząca języka polskiego w ZSSCHiO. Chętne osoby wypełniły ankiety w szkolnej bibliotece, a piętro wyżej w świetlicy oddały honorowo po 450 mililitrów krwi. Warto wspomnieć, że pani Hanna i pani Agnieszka Hrycewicz są opiekunami klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Kropelka” działającego przy tym Zespole od 15 listopada 2007 r.

Zarejestrowanych zostało 58 osób. Łącznie od 40 dawców, ekipa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, zebrała18 litrów tego życiodajnego leku.

b_150_100_16777215_00_images_akcje_DSC03817.jpegW tej akcji, przeprowadzonej 3 marca 2015 r. uczestniczyli m.in. uczniowie z Zespołu Szkół Drogowych i Licealnych, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Krew oddał jako pierwszy Tomasz Zagrobelny. Agnieszka Kisielewicz ze Świętego koło Radymna, uczennica IV klasy technik żywienia ZSSChiO, która przygodę z krwiodawstwem rozpoczęła 14 marca 2014 r. podczas takiej akcji w tym Zespole. Dlaczego? Bo chce pomagać innym potrzebującym tego rodzaju leku. Zapytana, jak zachęciłaby innych, mówi: „Podzielcie się cząstką siebie, bo to naprawdę ratuje życie, a to jest najcenniejsza wartość”. Andżelika Bacza z III klasy LO oddała krew pierwszy raz. „Jeżeli jest się zdrowym, to czemu nie podzielić się tym zdrowiem z innymi, a do tego jeszcze otrzymać słodkości. Mamy wtedy podwójną radość” – zauważa Andżelika.

Piękny przykład dał pan Robert Porczak uczący informatyki i przedmiotów zawodowych. „Pierwszy raz oddałem krew w 1988 r. podczas służby wojskowej w Gnieźnie. Niestety wcześniej w szkole nie mogłem oddać, ponieważ miałem z uczniami zajęcia. Cieszę się, że teraz mi się udało to zrobić” – podkreśla pan Robert. Po chwilo dodaje: „Interesuję się krwiodawstwem. Chętnie poszerzam swoją wiedzę w tym zakresie i dzielę się nią z innymi. Dotychczas oddałem 4,5 litra krwi. Na pewno przygodę z krwiodawstwem będę kontynuował” – zapewnia.

b_150_100_16777215_00_images_akcje_DSC03851.jpegW gronie dawców pierwszorazowych byli m.in. Patrycja Tomczyk z klasy II o profilu technik fryzjer, Karol Panek z klasy III technik kelner, Jozef Grabowski z klasy II kucharz wędliniarz fryzjer. Patrycja chciała spróbować, jak to jest. „Wiem, że krew jest potrzebna ludziom, którzy walczą o życie i zdrowie. Jestem przekonana, że warto zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka” – stwierdza. Z kolei Karol zapewnia: „Na pewno nie ma się czego bać. Chcę w przyszłości dalej oddawać krew”. Natomiast Józef mówi: „Spodobało mi się dzielenie się cząstką siebie. Mogę uratować komuś życie. To ważne. Na pewno będę polecał innym i za rok w szkole znów oddam krew”.

Wśród krwiodawców była też Iwona Konopka studiująca na II roku filologię angielską w PWST-E w Jarosławiu. „Już dawno chciałam to zrobić, ale zawsze jakoś brakowało czasu. Dla nas to jest chwila, a dla kogoś całe życie. Trzeba pomagać ludziom” - mówi z przekonaniem w głosie. Akcję zakończyła uczennica klasy II technik fryzjer Karolina Sokół. „Jak mnie się coś stanie, to liczę na to, że ktoś mi pomoże, dlatego ja wcześniej chcę pomóc komuś. Człowiek czuje się szczęśliwy wtedy, kiedy pomaga drugiemu człowiekowi” – podkreśla Karolina.

b_150_100_16777215_00_images_akcje_DSC03865.jpegNad akcją nadzór sprawował autor artykułu wiceprezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu, prezes klubu HDK PCK „Płomyk” działającego od 28 lat przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu. Podczas indywidualnych spotkań, omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz „Oświadczenie woli” dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, przekazując zainteresowanym do wglądu wymienione własne dokumenty. Wszystkim chętnym wręczył, celem ewentualnego podjęcia decyzji po dłuższym przemyśleniu, czyste druki „Oświadczenia woli”. Zachęcił też do odwiedzenia strony www.szpik.info wręczając ulotki informujące o możliwości zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku kostnego. Przekazał też kalendarze wydawane przez „Płomyk” informujące o dawstwie krwi, organów i szpiku.

b_150_100_16777215_00_images_akcje_DSC03812.jpegPrzypomniał, że Światowy Dzień HDK, przypada corocznie 14 czerwca. Zapraszał też na Ogólnopolską Pielgrzymkę Krwiodawców do Częstochowy, która odbywa się pod koniec maja, a także na XIV Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 5 września 2015 r.

W imieniu OR PCK w Jarosławiu serdecznie dziękuję organizatorom, dawcom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ta akcja mogła się odbyć.

Jeden dobry przykład jest więcej wart niż setki czy tysiące słów. Takim dobrym przykładem jest właśnie działalność „Kropelki”.

Zdjęcia z akcji

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Zdzisław Wójcik i Konrad Ryzner

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu