^Powrót na górę

  • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
    Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
  • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
    Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
  • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
    Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
  • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
    .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
  • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
    Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci_DSC08147.jpeg2 czerwca 2015 r. przybył do naszej Szkoły Podstawowej w Wietlinie pan Zdzisław Wójcik wiceprezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu, jednocześnie prezes klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Płomyk” przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu.

 

Strażak przybliżył nauczycielom oraz uczniom zgromadzonym w sali przyrodniczej m. in. zagadnienia związane z bezpieczeństwem pożarowym, zasadami postępowania na wypadek powstania pożaru, przeczytał książkę „Jak Wojtek został strażakiem” – mówi ucząca w tej placówce wychowawca Monika Szkolnik.

Dzieci podczas spotkania usłyszały także m. in., jak należy zachować się w przypadku poparzenia, krwotoku z nosa. Prelegent przypomniał też, że lekarstwa mają różną postać. „Często przypominają kolorowe cukierki. Jeżeli znajdziesz rozsypane kolorowe drażetki, nie jedz ich. Pamiętaj, że nie wolno ci samemu zażywać żadnych lekarstw” – zaznaczył.

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci_DSC08185.jpegGrupie młodzieży przypomniał zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą, w lesie, na drodze. Już po kilkunastu minutach, z grona słuchaczy wyłoniła się grupa kilkorga uczniów, którzy byli bardzo aktywni. Na zdecydowaną prośbę lidera tego zespołu, poinformowałem również o sprawach związanych z krwiodawstwem, a nawet dawstwem organów i szpiku. Omówiłem te zagadnienia dla grupy najbardziej zainteresowanych nastolatków oraz oczywiście pań wychowawczyń, które cały czas uczestniczyły w spotkaniu. Zaprezentowałem Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz „Oświadczenie woli” dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym. Zainteresowanie było spore.

Satysfakcją dla mnie jest błysk radości w oczach dzieci. Cieszę się, że choć trochę udało mi się przyczynić do uśmiechu na ich twarzach. Jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy dzieci, a w szczególności Kornelii Białowąs, Marii Korzeniowskiej, Mileny Szkolnik, Klaudii Bis, Wojciecha Kowala.

„Pan strażak miał dobry kontakt z dziećmi. Dużo z nimi rozmawiał na różne tematy. Dzieci uważnie słuchały. Później brały udział w konkursie nt. pożarnictwa i krwiodawstwa. Za dobre odpowiedzi otrzymały kalendarze małe i duże, ulotki związane z tą tematyką, „kropelkę krwi” – mówi pani Monika. Po chwili stwierdza: „My otrzymałyśmy czyste druki „Oświadczeń woli” z prośbą o przemyślenie tematu. Zdaniem dzieci i naszym było super!”.

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci_DSC08188.jpegWarto podkreślić, że w związku z okresem wakacyjnym i urlopowym, jak co roku, brakuje krwi. Z prośbą o pomoc w tym, tak bardzo ważnym temacie, prelegent zwrócił się do nauczycieli, a za pośrednictwem dzieci, do ich rodziców. Przekazał również m.in. informację o profitach dla osób dzielących się z potrzebującymi własną krwią. Apel spotkał się z pełnym zrozumieniem ze strony nauczycieli oraz rodziców, za co pani dyrektor Dorocie Czubocha-Zając, w imieniu PCK serdecznie dziękuję.

Warto wspomnieć, że z panią Moniką spotkałem się w Wojewódzkim Szpitalu im. św. O. Pio w Przemyślu. Było to 11 lutego tego roku, gdzie dla dzieci leczonych w tej placówce, wraz z członkami Grupy Ratownictwa PCK Przemyśl, prowadziłem pogadankę i prezentację sprzętu. „Bardzo mi się podobało to spotkanie i postanowiłam, że kiedyś podobne odbędzie się w szkole, w której uczę. Po konsultacji z panią dyrektor Dorotą Czubocha-Zając zaprosiłam pana Zdzisława. Było bardzo interesująco oraz pouczająco” – podsumowuje pani Monika.

Galeria

Tekst Zdzisław Wójcik

Zdjęcia Monika Szkolnik, Barbara Czarniecka-Dybisz i Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu