^Powrót na górę

  • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
    Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
  • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
    Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
  • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
    Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
  • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
    .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
  • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
    Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci_DSC00929.jpegDziewczęta i chłopcy uczestniczący w półkolonii zorganizowanej przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Wspierania i Rozwoju Osobowości Dzieci i Młodzieży „Wzrastanie” - świetlicę w Radymnie przeżyli wiele ciekawych przygód. Okres od 15 do 30 lipca 2015 r. minął im „jak z bicza strzelił”.

 W tym czasie odwiedzili sporo interesujących miejsc, poznali wielu ciekawych ludzi. M.in. spotkali z zaprzyjaźnionym strażakiem, który przyjechał do tej placówki na zaproszenie pani Lucyny Misińskiej kierownika półkolonii16 lipca 2015 r.

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci_DSC00875.jpeg„Pan Zdzisław Wójcik wiceprezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Płomyk” przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu omówił dzieciom i młodzieży zebranej w sali lekcyjnej Gimnazjum Publicznego w Radymnie, m. in. zagadnienia związane z bezpieczeństwem pożarowym, zasadami postępowania na wypadek powstania pożaru, krwiodawstwem i krwiolecznictwem. Zapoznał młodych ludzi z różnego rodzaju zagrożeniami, z jakimi mogą się spotkać np. w trakcie zabawy. Pytał, kto z rodziców lub dziadków jest honorowym dawcą krwi. Cieszy fakt, że w gronie słuchaczy znalazły się osoby, które z dumą w głosie poinformowały prelegenta, że ich bliscy dzielą się tym życiodajnym lekiem. Podczas spotkania padło również wiele cennych uwag dotyczących bezpiecznego poruszaniem się po drogach i zasad udzielania pierwszej pomocy. Nasz gość przybliżył też dzieciakom treść książki „Jak Wojtek został strażakiem”. Mówił również skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny, jak zapobiegać zatruciu, o objawach zatrucia tlenkiem węgla i pierwszej pomocy” – mówi pani Lucyna.

Prelegent przypomniał, że nie każde miejsce nadaje się do kąpieli. Woda często kryje różne przedmioty leżące na dnie, a które mogą się stać przyczyną trwałego kalectwa, kiedy po skoku do wody ktoś uderzy w nie np. głową. Dzieci powinny korzystać tylko z wyznaczonych kąpielisk pod opieką dorosłych! Podał przykład młodego człowieka, który niedawno utonął w zbiorniku Zakładu Eksploatacji Kruszywa w Radymnie.

Zaznaczył, że gra w piłkę jest świetną zabawą. Jeżeli jednak dziecko bawi się zbyt blisko drogi, może ulec groźnemu wypadkowi. Jednocześnie może być przyczyną wypadku, kiedy kierowca straci panowanie nad kierownicą omijając je wbiegające na jezdnię za piłką.

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci_DSC00906.jpegPodzielił opinię wielu osób, że jazda na rolkach dostarcza mocnych wrażeń. Jednak należy bezwzględnie pamiętać, by uprawiać ten sport w kasku oraz ochraniaczach na nadgarstki, łokcie i kolana. Nie wolno szusować po ulicach między samochodami, ale po wyznaczonych do tego miejscach. W wielu z nas drzemie dusza odkrywcy. Lubimy kopać w ziemi i wydobywać z niej różne ciekawe rzeczy. Nie wszystkie jednak przedmioty, które wykopiemy są bezpieczne. Często pod ziemią znajdują się pozostałości po wojnie - granaty i różnego rodzaju pociski. By nie zrobiły nikomu krzywdy, muszą się nimi zająć fachowcy. „Trzeba pamiętać, aby nigdy nie wyciągać samodzielnie z ziemi podejrzanych przedmiotów, nie próbować ich rozbierać i pod żadnym pozorem nie wrzucać do ognia. Wybuch może spowodować śmierć lub trwałe kalectwo. Gdy znajdzie się przedmiot przypominający granat lub jakikolwiek pocisk nie wolno go dotykać! Należy zawiadomić dorosłych” – stwierdził strażak.

Następie przybliżył zebranym działania przemyskich ratowników, udostępniając do obejrzenia kolorowe fotografie wiernie ilustrujące omawiane zagadnienie. Zadawał przy tym wiele pytań i otrzymywał dużo… bardzo dobrych odpowiedzi. Każda pozytywna odpowiedź nagradzana była nie tylko uściskiem dłoni strażaka, ale także m.in. strażackimi ulotkami, a nawet sympatyczną „kropelką krwi”. „Dzieci uczące się w szkole podstawowej, a takie były uczestnikami tej półkolonii, powinny wiedzieć, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia i gdzie można otrzymać pomoc, umieć o nią poprosić. Dbałość o szeroko rozumiane bezpieczeństwo to bardzo ważna sprawa. Czasem nawet sprawa życia lub śmierci – podkreśla pani Lucyna.

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci_DSC00889.jpegWszystkie dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu. Z zainteresowaniem słuchały na czym polega niebezpieczna praca strażaka i odpowiadały na zadawane pytania. Szczególną aktywnością i wiedzą wykazało się trzynaście osób. To one za poprawne odpowiedzi otrzymały upominki. Natomiast pozostałe, za aktywność, również opuściły salę lekcyjną z odpowiednimi materiałami, związanymi tematycznie z programem spotkania.

Cieszę się z tego, że mogłem uczestniczyć w tych zajęciach, przekazać młodym słuchaczom część swojego doświadczenia, podzielić się zdobytą wiedzą z zakresu ratownictwa, tym bardziej, że grupa była bardzo zdyscyplinowana.

Osoby dorosłe obecne na spotkaniu poinformowałem szerzej o sprawach związanych z dawstwem krwi, organów i szpiku. Zaproponowałem odwiedzenie stron, tematycznie związanych z tymi zagadnieniami. Zaprezentowałem własne dokumenty - Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz „Oświadczenie woli” dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym. Zainteresowanie było spore. Zaprosiłem także dzieci, młodzież i ich rodziców – krwiodawców i sympatyków tej pięknej społecznej działalności, na XIV Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 5 września 2015 r.

Galeria zdjęć

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Kacper Studziński

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu