^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

 b_150_100_16777215_00_images_11.jpegTrzy osoby z Polskiego Czerwonego Krzyża w latach 2002-2014 założyły 100 klubów Honorowych Dawców Krwi. Należy do nich 2558 osób, które oddały około 13 tys. litrów krwi. 85 klubów powstało dla uczczenia pięknego życia, dziś świętego Jana Pawła II.

 

We wrześniu 2002 r. Krystyna Lachowicz kierownik Biura Zarządu Rejonowego PCK w Przemyślu, Ewa Załęska kierownik Biura Zarządu Rejonowego PCK w Jarosławiu i Zdzisław Wójcik prezes klubu HDK PCK „Płomyk” przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu założyli, że w ciągu trzech lat utworzą 25 szkolnych klubów HDK PCK. Chcieli w ten sposób uczcić 25-lecie pontyfikatu JP II przypadające na rok 2003. Zdążyli, choć kosztowało to dużo pracy.

b_150_100_16777215_00_images_12.jpegTo Zdzisławowi, podczas I Podkarpackiej Pielgrzymki HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej w 2002 r., przyszedł do głowy pomysł. „Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej zastanawiałem się, co mógłbym zrobić, aby uczcić naszego Ojca Świętego. I wtedy przyszło olśnienie. Przecież to mogą być szkolne kluby krwiodawców” – wspomina Wójcik.

Do akcji przekonał panie Lachowicz i Załęską. Twierdzi, że gdyby nie ich pomoc, nic by z tego nie wyszło. „Inicjatywa pana Wójcika wydawała się interesująca. Próbowaliśmy już wcześniej zakładać takie kluby. Wygłosiliśmy wiele pogadanek w szkołach, co przyczyniło się do pozyskania dawców krwi niezrzeszonych w klubach. Przyznam, że na początku mieliśmy wątpliwości co do powodzenia akcji” – wyznaje Lachowicz.

b_150_100_16777215_00_images_13.jpegPo założeniu klubów w wielu szkołach, skierowali swoje kroki do strażaków ochotników, uczelni, innych służb mundurowych. „Należąc do klubu łatwiej o mobilizację do dzielenia się cząstką siebie. Każdy członek klubu ma obowiązek oddać krew raz w roku” – stwierdza pani Lachowicz. „Wspaniała jest młodzież, która zazwyczaj chętnie angażuje się w pomoc potrzebującym. Bardzo otwarci na współpracę są strażacy” – dodaje pani Załęska.

Efekty pogadanek

Pierwszy klub powstał w Zespole Szkół Technicznych w Przemyślu 16 października 2002 r. Jubileuszowy, 25. został założony w Zespole Szkół Ekonomicznych w Jarosławiu 14 kwietnia 2005 r. Z kolei 50. klub zaczął działać w Komendzie Powiatowej PSP w Lubaczowie 23 października 2007 r. b_150_100_16777215_00_images_14.jpegNastępnie 75. przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasiczynie 20 lutego 2010 r. Natomiast 85. klub przy OSP w Wielkich Oczach 28 stycznia 2012 r.

85 klubów HDK jest żywym pomnikiem, który utrwala obecność JP II w społeczeństwie województwa podkarpackiego. Co ważne, ratuje życie i pomaga chorym ludziom w powrocie do zdrowia. Setny klub wymienieni założyli przy Zarządzie Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Fredropolu 9 maja 2014 r.

Dwa łyki statystyki

b_150_100_16777215_00_images_15.jpeg

Na ten żywy pomnik składają się 43 kluby szkolne i uczelniane, 43 strażackie – OSP i PSP, inne mundurowe – 9, administracyjne – 4, parafialny – 1. Kluby powstały w powiatach: przemyskim, jarosławskim, rzeszowskim, przeworskim, łańcuckim, leżajskim, lubaczowskim, sanockim, brzozowskim, ustrzyckim. Zostały utworzone w: Przemyślu, Radymnie, Jarosławiu, Medyce, Rzeszowie, Pawłosiowie, Pruchniku, Gaci, Łazach, Sośnicy, Zarzeczu, Ostrowie, Korczowej, Bolestraszycach, Skołoszowie, Chorzowie, Duńkowicach, Przeworsku, Wyszatycach, Harcie, Łańcucie, Woli Zarzyckiej, Chłopicach, Tryńczy, Birczy, Sarzynie, Krasiczynie, Dubiecku, Czarnej, Lubaczowie, Horyńcu-Zdroju, Sieniawie, Sanoku, Kańczudze, Majdanie Sieniawskim, Wielkich Oczach, Wólce Podleśnej, Laszkach, Sieteszy, Oleszycach, Cieszanowie, Brzozowie, Ustrzykach Dolnych, Grodzisku Dolnym, Morawsku, Wólce Pełkińskiej, Fredropolu.

b_150_100_16777215_00_images_16.jpeg

Podczas akcji ww. osoby współpracowały z wieloma ludźmi wielkiego serca, bez których życzliwości i wsparcia realizacja tego dzieła nie byłaby możliwa. Podsumowanie „Pan Zdzisław w propagowaniu idei krwiodawstwa, transplantologii i dawstwa szpiku, ukazuje niezgłębiony zapał prowadząc stale pogadanki, prelekcje oraz wykłady dla odbiorców w różnym wieku” – twierdzi pani Lachowicz. „Setki wygłoszonych pogadanek podczas spotkań poprzedzających założenie klubów HDK PCK dało wymierne efekty. Świadczy o tym nie tylko liczba nowych klubów HDK, ale przede wszystkim liczba pozyskanych nowych krwiodawców, a tym samym zwiększenie ilości oddanej honorowo krwi” - podkreśla.

 

b_150_100_16777215_00_images_17.jpeg

„Podczas kilkudziesięciu pielgrzymek HDK do Częstochowy i Kalwarii Pacławskiej, dziękowałem Matce Bożej i Jej Synowi za wyjazdy, związane z zakładaniem klubów oraz szczęśliwe powroty do domu. Dziękuję mojej żonie Małgorzacie za zrozumienie i wsparcie. Do 2005 r. robiłem to na urlopie, później na emeryturze. Łącznie na terenie województwa przejechałem w tym celu prywatnym samochodem blisko 15 tys. km” – mówi Wójcik. Po chwili dodaje: „Każdy nowy klub, na swój sposób, mnie kształtował. Wzmacniał wiarę, że to co robię, jest dobre i potrzebne. Gdyby nie wiara w pomoc Bożą i dobrych ludzi, których Pan stawiał na mojej drodze, nie byłoby tej „setki”. Bóg dodawał mi sił, odwagi, otuchy, napełniał ufnością i pokojem. To był kolejny etap w moim życiu, bogaty w przygody i spotkania z wieloma dobrymi ludźmi, służącymi pomocą”. Na zakończenie stwierdza: „To doświadczenie pozwoliło mi zobaczyć, że wystarczy tylko Panu zaufać i zrobić pierwszy krok, a On sam zatroszczy się o resztę. Bo ważne jest dla mnie, aby Bóg obecny był w mojej posłudze. Gdy o to proszę, to On przenika to, co robię. Jest ogromna różnica między robieniem czegoś swoimi siłami, a robieniem czegoś mocą Boga, który działa w nas. To Bóg i rodzina dają mi siłę”.

b_150_100_16777215_00_images_18.jpeg

Celem akcji było zapewnienie odpowiednich zasobów tego, niczym nie zastąpionego leku. Istnieje stała potrzeba promowania idei honorowego krwiodawstwa, dlatego drugi etap akcji został już rozpoczęty. 10 lipca 2014 r. powstał 101 klub HDK PCK w Komendzie Powiatowej Policji w Lesku.

Organizatorzy akcji serdecznie dziękują za wszelką pomoc i życzliwość wszystkim osobom, z którymi kontaktowali się podczas realizacji tego dzieła.

Tekst Katarzyna Wójcik

Zdjęcia Zdzisław i Katarzyna Wójcik

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu